Yurtdışı Eğitim

Yurtdışı Eğitim |

ERASMUS+ LEONARDO DA VİNCİ PROJESİ

Özel Çapa Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’nde Hemşirelik ve Acil Tıp Teknisyenliği (ATT)branşlarında eğitim gören 27 kişilik öğrenci grubu Avrupa Birliği Erasmus+Leonardo Da Vinci Projesi kapsamında 2015 yılı Mart veHaziran aylarında İngiltere’de eğitim almaya gidiyor.

Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personelinin Hareketliliği projesi kapsamında  Hemşirelik ve Acil Tıp Teknisyenliği alanlarında eğitim gören öğrenciler İngiltere’de15 gün süre ile eğitim ve staj çalışması yapacaklar. Erasmus+ Leonardo Da Vinci projesi ile Özel Çapa Anadolu ASML öğrencileri, öğretmenleri eşliğinde mesleki gelişim fırsatı bulabilecekler.

Avrupa Birliği işletmelerindeki yöntem, teknik, uygulamalara katılarak, öğrencilere mesleki becerileri kazandırmak ve bunların ülkemize transferinin gerçekleştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla Avrupa Komisyonu’ndan sağlanan hibe ile yürütülen “Sağlık Meslek Lisesi Öğrencilerinin Avrupa’da Staj Uygulamaları ve Mesleki İngilizce Çalışmaları ile Mesleki yetkinliklerinin Arttırılması “ isimli proje ile öğrencilerin deneyim edinecekler.

Hemşirelik bölümü 9 öğrencimiz ile 16 – 28 Mart 2015 tarihleri arasında İngiltere’de eğitim ve staj çalışması gerçekleştirildi. Avrupa Birliği Erasmus+ Leonardo Da Vinci Projesi kapsamında 1. Hareketlilik çalışması tamamlandı.

Öğrencilerimiz İngiltere’nin önemli bir tarih şehri olan Southampton şehrinde eğitimlerini gerçekleştirdiler. StMary’sSurgery, TheRoyal South Hands Hospital’da gözlem yapan Hemşirelik bölümü öğrencilerimiz Avrupa’daki mesleki uygulamaları ve tedavi yöntemlerini yerinde görme imkânı buldu. Bu proje kapsamında öğrencilerimiz İngiltere’de kültürlerarası etkileşim becerilerini, mesleki yabancı dil becerilerini geliştirme fırsatı yakaladılar.15 günlük eğitim süresince öğrencilerimiz İngiliz ailelerin yanlarında konaklayarak dillerini ve kültürlerini yaşayarak gördüler. Aldıkları eğitimin yanında sosyal aktiviteler, tarih ve kültür gezileri yapma imkânı buldular. İngiltere’nin en büyük şehirleri olan Londra, Oxford, Winchester ve Porsmounth şehirleri ziyaret edildi. ThamesNehri Köprüsü, Londra Müzesi, tarih ve kültür şehri olan Oxford’da üniversiteler, kolejler ve ünlü Harry Potter filminin çekildiği yerler görüldü. Öğrencilerimiz 15 günlük eğitim sonunda Euro Pass belgesi alarak, bu belge ile AB ülkelerinde serbest dolaşım hakkı elde ettiler.